مهربانی و عطوفت لازمه تعلیم و تربیت از منظر قرآن/جامعه زمانی اسلامی می شود که همه مسلمین از معارف قرآن بهره مند شوند

[ad_1]

حجت الاسلام قاسمی:

مهربانی و عطوفت لازمه تعلیم و تربیت از منظر قرآن/جامعه زمانی اسلامی می شود که همه مسلمین از معارف قرآن بهره مند شوند

یک کارشناس قرآنی گفت:خداوند از مهربانی و عطوفت به عنوان لازمه تعلیم و تربیت یاد کرده است.

حجت الاسلام علی قاسمی کارشناس قرآنی در آیین ترتیل خوانی قرآن کریم حرم حضرت محمدهلال بن علی(ع) آران و بیدگل در بیان پیام و معارف قرآنی آیات جزء بیست و هفتم قرآن کریم گفت: یکی از پیام های مهم این جزء، اهمیت تلاشگری و سعی و کوشش در سعادت انسان است.

وی به آیه ۳۹ سوره نجم اشاره کرد و اظهار داشت: فرهنگ قرآن کریم از مؤمنان می خواهد هم در امور مادی و هم در امور معنوی اهل تلاش و کوشش باشند و از کسالت و رخوت پرهیز کنند.

این کارشناس قرآنی تأکید کرد: در امور مادی، خداوند روزی بندگان خود را متکفّل و عهده دار است اما این به معنای عدم تلاش بنده نیست؛ در امور معنوی هم انسان بدون تلاش، عبادت و تهذیب نفس نباید منتظر کمال و سعادت باشد.

حجت الاسلام قاسمی افزود: امسال به تدبیر مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیده شده و این فرهنگ برگرفته از تعالیم الهی و برخاسته از آیات قرآن کریم است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در بخش دیگری از بیان مفاهیم جزء بیست و هفتم قرآن کریم گفت: دومین پیام مهم آیات این جزء این است که خداوند از مهربانی و عطوفت به عنوان لازمه تعلیم و تربیت یاد کرده است.

قاسمی افزود: در آغازین آیات سوره الرحمن به این نکات تأکید شده است و این فرهنگ قرآنی برای تمام کسانی است که متکفل تعلیم و تربیت و در خانواده و جامعه هستند.

وی واژه گزینی در متون مقدس را حاوی معنا و مفهوم خواند و تصریح کرد: خداوند در این آیات وقتی می خواهد از تعلیم و تربیت سخن بگوید از صفت رحمن استفاده می کند و این بیانگر وجود رابطه ای بین تعلیم و تربیت و آموزش با عطوفت است.

این کارشناس دینی تأکید کرد: جامعه زمانی اسلامی می شود که همه مسلمین از معارف قرآن کریم بهره مند شوند و مقدمه آن انس ابتدایی با قرآن کریم است.

حجت الاسلام قاسمی تقویت روحیه شکرگذاری و توجه به نعمات الهی را پیام دیگر این جزء قرآن کریم خواند و گفت: خداوند بر اساس معارف آیات سوره الرحمن، بندگانی را دوست دارد که نعمات و تفضلات خدا را به یاد دارند و گرفتارغفلت نمی شوند.

وی افزود: یکی از آثار یادآوری نعمات الهی این است که نعمت های خدادادی را ضایع نمی کنیم و راهی برای قدردانی از خالق این نعمات است.

حجت الاسلام قاسمی انقلاب اسلامی را یکی از نعمات الهی دانست و خاطر نشان کرد: نعمت اسلام و ایمان، نعمت ولایت، نعمت استقلال و آزادی، نعمت مردم انقلابی از جمله نعمات بزرگی است که خداوند در قالب انقلاب اسلامی به ما عطا کرده و باید با حراست از این ارزش ها قدردان آن باشیم.

یادآور می شود؛ آیین ملی ترتیل خوانی قرآن کریم هر روز پس از اقامه نماز صبح در حرم حضرت محمدهلال بن علی(ع) آران و بیدگل برگزار و به صورت زنده از شبکه بین المللی قرآن و معارف سیما و سیمای مرکز اصفهان برای هم میهنان پخش می شود.

شهرستان نمونه قرآنی آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان و ۲۱۵ کیلومتری مرکز این استان واقع شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *